MCF5282CVM66 32-bit Microcontrollers - MCU MCF5282 V2CORE 512KFLASH
Shenzhen Jinsheng Weiye Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : Freescale / NXP
Model Number : MCF5282CVM66
Certification : ROHS
Place of Origin : Call
MOQ : Contact us !
Price : Contact us !
Payment Terms : Paypal, Western Union, TT
Supply Ability : 50000 Pieces per Day
Delivery Time : Send email to learn lead time
Packaging Details : Standard package
Product Name : MCF5282CVM66
Condition : Original 100%
Installation methodpe : MCU Coldfire V2 32-Bit -40°C ~ 85°C (TA) FLASH 512KB (512K x 8) MCF528x 66MHz 256-MAPBGA
Package : BGA-256
Voltage - Supply : International standard
Max. Reverse Current : International standard
Application : Microcontrollers
Contact Now
MCF5282CVM66 32-bit Microcontrollers - MCU MCF5282 V2CORE 512KFLASHMCF5282CVM66 Datasheet
Product Details
MCF5282CVM66 Description
MCF5282CVM66 Features
Cache (KB) - 2KB I/D
System debug support
Fast Ethernet controller (FEC)
FlexCAN 2.0B module
Power-on reset (POR)
External reset
Software reset
Watchdog
I2C module - fully compatible with industry-standard I2C bus
Queued serial peripheral interface (QSPI)
Queued analog-to-digital converter (QADC)
Four 32-bit DMA timers
Two 4-channel general purpose timers
4 Periodic interrupt timers (PITs)
Software watchdog timer
Phase locked loop (PLL)
2 Interrupt controllers
DMA controller - four fully programmable channels
ColdFire V2 core delivering 76 (Dhrystone 2.1) MIPS at 80MHz running from cache/RAM
3 Universal asynchronous receive/transmitters (UARTs) with direct memory access (DMA) capability
MCF5282CVM66 Applications
Security
Industrial
Consumer Electronics
Automation & Process Control
Embedded Design & Development
Communications & Networking
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Freescale / NXP
Product Category Microcontrollers
Series MCF528x
Packaging Tray
Unit-Weight 0.027701 oz
Mounting-Style SMD/SMT
Tradename ColdFire
Package-Case 256-LBGA
Operating-Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package 256-MAPBGA
Number-of-I-O 150 I/O
Speed 66MHz
EEPROM-Size -
Core-Processor Coldfire V2
RAM-Size 64K x 8
Program Memory FLASH
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd 2.7 V ~ 3.6 V
Core-Size 32-Bit
Program-Memory-Size 512KB (512K x 8)
Data-Converters A/D 8x10b
Oscillator-Type External
Maximum Operating Temperature + 85 C
Operating temperature range - 40 C
Operating-Supply-Voltage 3.3 V to 5 V
Interface-Type CAN I2C QSPI UART
Core ColdFire V2
Data-Bus-Width 32 bit
Supply-Voltage-Max 3.6 V
Supply-Voltage-Min 2.7 V
Package-Case MAPBGA-256
Maximum-Clock-Frequency 66 MHz
Input/output 150 I/O
Data-RAM-Size 64 kB
Number-of-Timers-Counters 12 Timer
Mfr Freescale Semiconductor
Package Bulk
Product-Status Active
Core-Size 32-Bit Single-Core
Connectivity CANbus EBI/EMI Ethernet I²C SPI UART/USART
Number-of-I-O 150
Program-Memory-Type FLASH
Mounting-Type Surface Mount
Package-Case 256-LBGA
Supplier-Device-Package 256-MAPBGA (17x17)
Base-Product-Number MCF5282
Mfr NXP USA Inc.
Package Tray
Product-Status Not For New Designs
Descriptions
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA
32-bit Microcontrollers - MCU MCF5282 V2CORE 512KFLASH
Who we are?
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are original manufacturer OF Integrated Circuit Chip . We can do OEM/ODM business.
Q: How long is your delivery time?
A: Group buying delivery time: 30-60 days; General delivery time: 20 days.
Q: What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery.